महेन्द्रकालीन कमजोर शिक्षा ब्यवस्था 

  Sampatti News Online

May 30, 2023

रौतहट १६ जेठ। पूर्व राजा महेन्द्रकै पालाको शिक्षा एन लाई टेकेर बर्तमान मन्त्रीले काम चलाईरहेको कारण शिक्षा गुणस्तरिय हुन नसकेको एक कार्यक्रमका बक्ताहरुले टिप्पणी गरेका छन्। गुजरा नगरपालीका अन्तर्गत माबि कनकपुरमा सोमवार गणतन्त्र दिवस २०८० को अवसरमा शैक्षिक समस्या तथा समाधानका उपाय विषयक अन्तरक्रिया कार्यक्रमका बक्ताहरुले समय अनूसार शिक्षा एनमा सुधार हुनुपर्नेमा त्यसो नभएको कारण शिक्षको स्तरीयता माथी प्रश्न उठेको धारणा राखेका थिए। तीन तहको सरकार हुँदा पनि अपेक्षा अनूसार शिक्षा लाई प्राथमिकतामा नराखेकाले सामुदायीक बिद्यालयको विजोग भएकाे बक्ताहरुले तर्क राखेका थिए। स्थानिय सरकारको मातहतमा सामुदायीक बिद्यालय र स्वास्थ लाई राखेकाे कारण दुबै क्षेत्रको झनझन अबस्था खराव भएकाे बताएका थिए। त्यसैगरी एकजना वक्ताले सामुदायीक विद्यालयका शिक्षकले आफ्ना बालबालिका लाई अनिवार्य पढाए शिक्षाको गुणस्तर सुधार हुने दाबी गरेका थिए। जिल्ला तथा गुजरा नगरपालिकाका शैक्षिक क्षेत्रमा देखिएका समस्या उपर शिक्षाविद्व तथा सरोकारबालाले प्रकाश पारेका थिए ।   कार्यक्रमका प्रमुख अतिथि गुजरा नगर प्रमुख सन्तलाल चाैधरीले  शिक्षा क्षेत्रमा विदमान रहेका समस्या एकलो नगरप्रमुखले चाहेर पनि  सामाधान  सम्भव नहुने वताएका थिए ।

नगरपालिकाले विधालयको भाैतिक अवस्था मात्र सुधार गर्न सक्छ ,सपार्न सक्छन ।तर विधालयमा वर्षाै देखि कमि रहेको शैक्षिक जन शक्ति व्यवस्थापन गर्ने अधिकार नगर प्रमुखसंग  नरहेको चाैधरीको भनाई छ  । नगरप्रमुख चाैधरीले भने शिक्षा सम्बन्धि अधिकार बजेट नगरपालिकामा रहृेपनि  राहत काेटाकाे बिक्री अझै शिक्षा समन्वय ईकाई गाैरबाट भई रहेको दाबि गरेका थिए । राष्ट्रिय परिक्षा बोर्डका हेटाैडाका प्रमुख कृष्णप्रसाद घिमिरेले नारायणी माध्यमिक विधालयका पुर्व प्रधानाध्यापक पुर्ण बहादुर दवाडीले अभिभावक  शिक्षक र विधार्थीको भुमिका बारे प्रकाश पारेका छन ।

अन्तर्क्रिया कार्यक्रममा नेपाल शिक्षक संघका जिल्ला अध्यक्ष रामकृपाल यादव, धर्मेन्द्र सिंह, विद्यालयका पूर्व अध्यक्ष शेख साविर हुसैन, अवकास प्राप्त प्रधानाध्यापकहरु रामेश्वर चौधरी, सुदामा यादव, बिसनाथ पटेल, लगायतकाले शिक्षामा आधुनिकीकरण नभएसम्म सुधार हुन नसक्ने जिकीर गरेका थिए। विधालय व्यवस्थापन समितिका अध्यक्ष शेख शैनुल्हाको को अध्यक्षतामा भएको अन्तरक्रियामा  नेपाल पत्रकार महासंघका अध्यक्ष प्रेमचन्द्र झा, विद्यालयका प्रधानाध्यापक मनाेज यादव, शिक्षक कपिलदेव यादव, लगायत दर्जनौं शिक्षक तथा अभिभावकको सहभागीता रहेको थियो । कार्यक्रममा बिधालयका बालबालिकाले बीच बीचमा सांस्कृतिक कार्यक्रम प्रस्तुत गरेको जनकपुर बाट प्रकाशित हुने आजको मधेश दृष्टि। पत्रीकामा रौतहट बाट सञ्जय मिश्राले लेखेका छन।

प्रकाशित मिति:May 30, 2023