भारतले बनायो पुरूषहरूको लागि गर्भनिरोधक सुई, ट्रायलमा सफल र सुरक्षित पाइयो

  Sampatti News Online

October 29, 2023

काठमाडौं । विगत सात वर्षदेखि पुरुष गर्भनिरोधकमा अनुसन्धान गरिरहेको इन्डियन काउन्सिल अफ मेडिकल रिसर्च (आइसीएमआर) ले ठूलो सफलता हासिल गरेको छ । वास्तवमा, आइसीएमआरले पुरुष गर्भनिरोधक रिसग सुरक्षित र प्रभावकारी भएको पाएको छ। रिसग एक गैर-हर्मोनल इन्जेक्टेबल गर्भनिरोधक हो जुन गर्भावस्था रोक्न सफल हुन्छ।

अर्थात् यो सुईले प्रयोगको अनुमति पाएको छ । यो सुईको कुनै साइड इफेक्ट नभएको दाबी आईसीएमआरको छ । यो सुईको नाम रिभर्सिबल इनहिबिशन अफ स्पर्म अन्डर गाइडेन्स राखिएको छ ।

समाचारअनुसार क्लिनिकल परीक्षणमा २५ वर्षदेखि ४० वर्षबीचका ३०३ जना स्वस्थ अनि सेक्सुअली एक्टिभ विवाहित पुरुष र तिनका पत्नीलाई समावेश गरिएको थियो । यी जोडीलाई भ्यासेक्टोमी वा स्केल्पल भ्यासेक्टोमीको आवश्यकता थियो । तर भ्यासेक्टोमी नगरी परीक्षणमा सहभागी पुरुषलाई ६० एमजी रिभर्सिबल इनहिबिशन अफ स्पर्म अन्डर गाइडेन्स इन्जेक्ट गरियो ।

सुई गर्भधारण रोक्न ९९ दशमलव शून्य २ प्रतिशत प्रभावकारी भेटियो । एजुस्पर्मिया अर्थात् स्पर्म निष्कासनमा अवरोध गर्ने मामिलामा भने यो ९७ दशमलव ३ प्रतिशत प्रभावकारी पाइयो । यो गर्भनिरोधको सबैभन्दा प्रभावकारी विकल्प भएको अनि यसको साइड इफेक्ट पनि नरहेको आईसीएमआरले बताएको छ । एक पटक यो सुई लगाउँदा १३ वर्षसम्म गर्भधारणा रोक्न मद्दत मिल्ने बताइएको छ । परीक्षणको नतिजा गएको महिना एन्ड्रोलोजी जर्नलमा प्रकाशित भइसकेको छ ।

प्रकाशित मिति:October 29, 2023